Air-Med

Powietrzne pompy ciepła

Powietrzne pompy ciepła to coraz popularniejsze, ekologiczne urządzenia, dzięki którym możemy ogrzewać nasze domy. Z roku na rok rośnie popularność tych urządzeń. Co stoi za ich sukcesem? Czy warto w nie zainwestować?

Jak działa powietrzna pompa ciepła?

Kluczową zasadą działania urządzenia jest gromadzenie nawet 75% energii cieplnej z powietrza przy udziale nie większym niż 25% energii elektrycznej. Dla wielu osób, którym zależy na ekologii i wolności energetycznej, jest to bardzo ciekawa alternatywa dla tradycyjnych źródeł ciepła.
Przy pomocy czynnika chłodniczego oraz przemianom termodynamicznym odzyskujemy ciepło z powietrza na zewnątrz w tzw parowniku i transportujemy je do skraplacza skąd jest odbierane przez medium ogrzewające dom.

Konstrukcja powietrznej pompy cieplnej

Istnieją dwa główne typy takich pomp. Najczęściej spotykamy się z tak zwanymi splitami, czyli pompami dwu modułowymi, które są ze sobą połączone rurociągami chłodniczymi. Jeden z nich jest instalowany na zewnątrz, a drugi wewnątrz budynku mieszkalnego. Moduł zewnętrzny ma wbudowany m.in. parownik i sprężarkę, czyli te elementy konstrukcji, które napędzają cały proces.
Na rynku można też znaleźć urządzenia monoblokowe, czyli takie, które są zbudowane tylko z jednego, ulokowanego na zewnątrz elementu. Dużym atutem tego rozwiązania jest konieczność wykonania jedynie instalacji hydraulicznej. Co jednak powoduje że należy zainstalować zawór przeciwzamrożeniowy powodujący zrzut wody lub napełnienie instalacji glikolem co powoduje konieczność montażu innych uszczelnień.

Główne zalety powietrznej pompy ciepła

Główną przewagą tego typu systemów nad gruntową pompą, jest to, że można ją zainstalować do już wykończonego budynku mieszkalnego. Nie trzeba planować instalacji wraz z projektem budowlanym, co znacznie zwiększa dostępność produktu.
Użytkownicy na pewno docenią też brak konieczności dysponowania dużą działką lub wykonywanie odwiertów jakiej wymaga tradycyjny odpowiednik pompy ciepła. Tutaj mamy urządzenia proste i kompaktowe, które w dowolny sposób można zaadaptować do swoich potrzeb.
Dużym atutem jest też o wiele niższa cena zakupu. Tradycyjna pompa ciepła zwykle kosztuje więcej niż 50 tysięcy złotych. Powietrzna pompa może być tańsza nawet o połowę. Często jest ona objęta różnymi programami dofinansowania, dzięki czemu kwota, jaką realnie trzeba wydać na urządzenie, staje się bardzo atrakcyjna.

Serwis i konserwacja

Air-Med służy swoim klientom pełnym doradztwem i pomocą w wyborze powietrznej pompy ciepła. Doradzimy, jaki model warto wybrać, biorąc pod uwagę takie czynniki, jak kubatura, wielkość obszaru roboczego czy efekty, jakie klient chce uzyskać.
Realizujemy montaż takich pomp, a także dbamy o ich dobry stan techniczny w ramach usług serwisowych. Są to urządzenia trwałe, jednak jeśli mają służyć nam długo, muszą mieć zapewnioną odpowiednią konserwację, jaką nasza firma świadczy.

Polecane zestawy z powietrzną pompą ciepła

W toku naszej wieloletniej pracy mieliśmy styczność z wieloma producentami pomp ciepła i po prostu wiemy, które urządzenia cechują się najlepszą wydajnością i godnymi polecenia parametrami technicznymi. Ze względu na duże koszty zakupu, nie polecamy też produktów „no-name”.

Kontakt

BTH Air-Med Wojciech Golec
ul. Magnolii 22, 44-152 Gliwice
NIP: 6311208993
tel.:660 756 400
email:bartek.golec@air-med.pl
email:wojciech.golec@air-med.pl