Air-Med

Pompy ciepła

Urządzenia tego typu uchodzą za jedne z najbardziej ekologicznych rozwiązań, które stosuje się w ogrzewaniu biur, firm czy posesji jednorodzinnych. Jest to system, który ma wiele zalet i atutów, jakie są niemożliwe do osiągnięcia przez tradycyjne metody, które bazują na węglu.

Pompa ciepła - podstawowe informacje

Są to produkty, które bazują na OZE, czyli odnawialnych źródłach energii. W ich przypadku energia jest zgromadzona w gruncie i ma zapewnić pełne wsparcie energetyczne przy ogrzewaniu wody czy domu lub biura. Co ciekawe, pompa ciepła w taki sposób, że schładza dolne źródło energii, ale podgrzewa wodę, jaka trafi do budynku.
Jej schemat działania opiera się na termodynamice. Oznacza to, że do takiego układu trzeba dostarczyć jeszcze dodatkową energię. W jaki sposób? W zdecydowanej większości urządzeń tego typu wystarcza silnik elektryczny, który sprawia, że podgrzana ciecz unosi się, w efekcie trafiając do pompy.
Właśnie w tym miejscu swoje działanie rozpoczyna pompa ciepła. Dzięki wydzieleniu odpowiednio dużej ilości energii jest ona w stanie wprowadzić do pomieszczenia wielokrotność (w najnowszych układach nawet 5-krotność) pobranej energii elektrycznej.
Atutem urządzeń jest też nieskomplikowana budowa. Do poprawnego działania wystarczy obecność parownika, skraplacza i zestaw odpowiednich zaworów. Warto poświęcić szczególnie dużo uwagi wymiennikowi, bo za sprawą wysokiego ciśnienia roboczego, jakie będzie zachodzić wewnątrz tego modułu, musi on być wykonany w najlepszy możliwy sposób.
Zanim podejmiemy decyzję o zakupie pompy ciepła, warto upewnić się, że na działce budowlanej mamy odpowiednio dużo miejsca. Urządzenie musi mieć dużo wolnej przestrzeni, bo tylko w ten sposób można zapewnić odpowiedni obieg powietrza.
Producenci świetnie zdają sobie sprawę z tego, że nie każdy jest w stanie zapewnić takie warunki, dlatego coraz większą popularnością cieszą się pompy ciepła, które można montować na ścianach budynków. To coraz częściej widywane rozwiązanie także i w Polsce, co dowodzi jego dużej skuteczności.
Warto też zwrócić uwagę na to, że pompy ciepła – jako rozwiązanie ekologiczne – często kwalifikują się do wielu różnych dofinansowań, bez względu na to, czy konkursy odbywają się na szczeblu powiatowym, wojewódzkim czy ogólnopolskim.
Dużym atutem tych produktów jest też ich ogromny potencjał w ograniczeniu emisji szkodliwego CO2 do atmosfery. Sprawia to, że decydując się na pompę cieplną, dokładamy też swoją symboliczną cegiełkę do ekologii i zdrowego stylu życia.
Dla wielu osób dodatkowym atutem może być też niezależność, jaką te urządzenia zapewniają. Decydując się na ogrzewanie gazowe lub elektryczne, musimy korzystać z usług firm pośredniczących w dostawie energii. Te mogą z kolei zmieniać marże lub podnosić nam opłaty za korzystanie z ich energii. Ten sam problem dotyczy też osób, które podłączyły się wcześniej na przykład do PEC-ów.
W tym ujęciu posiadacz pompy cieplnej to osoba, która jest niemal całkowicie samowystarczalna pod kątem ogrzewania domu. Na dziś dzień polskie prawo w żaden sposób nie wymaga tego, by posiadacze tych urządzeń musieli korzystać z pośrednictwa innych firm.

Mimo tego, że pompa cieplna jest nieco droższa od tradycyjnego pieca na węgiel, to zdaniem wielu osób szacowany czas zwrotu inwestycji jest o wiele krótszy. Mamy też gwarancję tego, że zakup pompy to jedyny koszt, jaki poniesiemy. Nie trzeba więc martwić się o ceny paliwa lub tracić całego dnia na jego zakup, transport i rozładunek.

Ile kosztuje pompa ciepła?

Mimo tego, że odnawialne źródła energii stają się coraz bardziej przystępne cenowo, to kwota ich zakupu wciąż potrafi być o wiele wyższa od tradycyjnych rozwiązań grzewczych. Nie inaczej wygląda sytuacja pomp cieplnych. Dla osób, którym ucieka szersza perspektywa, taka inwestycja może nawet uchodzić za nieopłacalną.
Koszt, jaki trzeba ponieść, zależy od wielu zmiennych, a głównym jest stopień zaawansowania systemu grzewczego oraz wielkość metrażu, jaki chcemy tym urządzeniem ogrzewać. Przyjmuje się, że jeśli instalacja ma dotyczyć na przykład domu o powierzchni do 150 metrów kwadratowych, to koszt pompy cieplnej może przekroczyć 50 tysięcy złotych.
Im większy metraż, tym ceny bardziej rosną. Duże powierzchnie, które przekraczają 300-400 metrów kwadratowych mogą wymagać zainwestowania nawet 150 tysięcy złotych. Pewną rolę odgrywa też lokalizacja obiektu oraz panujące tam warunki geologiczne.

Co składa się na dobry system z pompą cieplną?

Bez względu na wersję urządzenia, każda pompa składa się ze źródła dolnego, czyli „przestrzeni”, z której pobierane jest ciepło. Pompa, za sprawą zastosowania ogrzewania pełni rolę katalizatora, który ma za zadanie dostarczyć ciepło do instalacji grzewczej w pomieszczeniach.
Najważniejszą decyzją co do wyboru samej pompy cieplnej jest wybór odpowiedniego systemu. Może to być na przykład pompa powietrzna, ale i tradycyjna, gruntowa, której działanie opiera się o system kolektorów, dzięki którym generowane jest ciepło.
Najbardziej problematyczne może być pozyskiwanie ciepła ze źródeł wodnych. Bardzo dużą rolę odgrywa ich skład chemiczny. Jeśli występuje dużo żelaza lub wapnia, może to skutkować szybkim zapychaniem się filtrów, co z kolei skutkuje szybszym zapychaniem się elementów pompy ciepła, co może generować dodatkowe koszty.

Jak konserwować system z pompą cieplną?

Bez wątpienia nie warto oszczędzać. Warto zaufać profesjonalistom, którzy potrafią szybko rozpoznać potencjalne problemy, ale i zagrożenia. Niewiele osób wie o tym, że analiza składu chemicznego wody może mieć tak duże znaczenie dla zachowania konstrukcji w dobrym stanie technicznym.
My, jako firma, która działa na rynku od wielu lat, doskonale dostrzegamy nie tylko atuty płynące z montażu pompy cieplnej, ale i zagrożenia. Co ważne, wiemy jak sobie z nimi radzić, by cały system funkcjonował jak najlepiej. Chętnie doradzimy też w wyborze najlepszego urządzenia, które dla konkretnego klienta będzie optymalnym wyborem. Odgrywa to bardzo ważną kwestię przy zakupie, dlatego nie warto jej bagatelizować.

Kontakt

BTH Air-Med Wojciech Golec
ul. Magnolii 22, 44-152 Gliwice
NIP: 6311208993
tel.:660 756 400
email:bartek.golec@air-med.pl
email:wojciech.golec@air-med.pl